Francija papildlaikā uzvar Dāniju un triumfē Eiropas čempionātā

29.01.2024 12:26

Ceturto reizi Eiropas handbola čempionātā uzvarējusi Francija, kura vakar Ķelnē pamatlaika izskaņā paglābās no zaudējuma un papildlaikā ar 33:31 uzveica pašreizējo Pasaules čempioni Dāniju. Savukārt bronzu, uzvarā pār Vāciju (34:31), izcīnīja Zviedrija.

Fināla spēlē Francija pirmajā puslaikā atpalika, bet pēc tam panāca izlīdzinājumu (14:14). Otrajā puslaikā franči atkal nonāca iedzinējos, Dānijai panākot trīs vārtu pārsvaru 17:14. Turpinājumā Francija spēja izlīdzināt rezultātu, pēdējā pamatlaika minūtē izšķirošos vārtus gūstot Ludovičam Fabregass (27:27).

Papildlaika pirmajās minūtēs sekmīgāki bija dāņi, bet pēc tam Francijai izdevās atgūt virsroku, beigās nodrošinot uzvaru ar 33:31.

Uzvarētāju rindās 10 metienos astoņus vārtus guva Ludovičs Fabregass, bet piecus Nedims Remili. Dānijas valstsvienībā deviņos no 15 metieniem precīzs bija Mikkels Hansens, visus astoņus metienus precīzi izpildīja Mathias Gidsels, bet piecus no 10 metieniem realizēja Simons Pitliks.

Francija triumfējusi visos četros Eiropas čempionāta finālos, kuros piedalījusies.

Pirmais EHF EURO tituls pēdējo 10 gadu laikā

Francijas vīriešu valstsvienībai šis ir pirmais EHF EURO tituls kopš 2014. gada, iepriekš uzvarot arī 2010. un 2006. gadā. Šī ir ceturtā EHF EURO trofeja, atpaliekot par vienu no rekordieguvējas Zviedrijas.

Francijai kopumā ir 13 tituli, četri Eiropas un seši Pasaules čempionu tituli, kā arī trīs Olimpiskie zelti. Tikai viens spēlētājs piedalījies 11 titulu iegūšanā – leģendārais Nikola Karabatičs.

Zviedrijai pirmā EHF EURO bronza

Zviedrija ar septiņām godalgām, piecām zelta, vienu sudraba un vienu bronzas, ir vīriešu Eiropas čempionata titulu rekordiste. Vīriešu EHF EURO medaļu rangā Zviedrija ieņem trešo vietu aiz Dānijas (8 tituli) un līderes Spānijas (9 tituli). Zviedrijai šī ir 23. medaļa visās lielākajās sacensībās.

Bronzas spēlē zviedri pirmajā puslaikā ieguva sešu vārtu pārsvaru (18:12), taču turpinājumā Vācijas handbolisti pakāpeniski rezultātā pietuvojās, 54. minūtē latvietim Renāram Uščinam panākot 29:30. Pavisam atspēlēties gan vāciešiem neizdevās, Zviedrijai spēles beigās izrādoties pārākai (34:31).

Zviedrijas uzvaru ar astoņu vārtu guvumu sekmēja Fēlikss Klārs, bet ar septiņu – Sebastians Karls Pērsijs Kārlsons.

Savukārt Vācijas valstsvienības rezultatīvākais spēlētājs ar astoņu vārtu guvumu 12 metienos bija Renārs Uščins.

Pateicoties uzvarai, Zviedrija iekļuvusi šī gada Olimpiskajās spēlēs Parīzē, savukārt Vācija piedalīsies kvalifikācijas turnīrā, kurā būs jāspēkojas pret Horvātiju, Austriju un Āfrikas vicečempioni Alžīriju.

Iespēju cīnīties lielajā finālā Zviedrija zaudēja sestdien pusfināla spēles laika pagarinājumā ar 30:34 kapitulējot Francijai.

Pusfināla cīņas sākumā krietni pārliecinošāki bija francūži, bet pamatlaika izskaņā tuvāk panākumam atradās Zviedrija, vēl divas minūtes pirms finālsirēnas atrodoties priekšā ar +2 (27:25). Spēles izskaņā frančus izglāba Janī Lenna vārtu guvums un Eloīma Prandī precīzais brīvmetiens pēc pamatlaika. Savukārt pagarinājumu franči jau iesāka ar 5:1 vārtu izrāvienu, pēcāk droši noturoties priekšgalā.

Latvietim Renāram Uščinam nozīmīga loma Vācijas izlases rindās

Sestdien pusfināla cīņā 21 gadu vecais Eiropas U19 un Pasaules U21 čempionātu uzvarētājs Renārs Uščins zaudējumā pret pašreizējo Pasaules čempioni Dāniju (26:29) guva piecus vārtus astoņos metienos. Savukārt, kā minēts iepriekš, bronzas spēlē pret Zviedriju latvietis realizēja astoņus no 12 metieniem.

Bijušā Latvijas valstsvienības spēlētāja un galvenā trenera Armanda Uščina dēlam iepriekšējās Eiropas čempionāta spēlēs laukumā nebija atvēlēta tik nozīmīga loma kā pusfināla un bronzas spēlē.

Arī iepriekš latvietim bija tas gods pārstāvēt Vāciju vīriešu izlases rindās, taču Eiropas čempionāta finālturnīrs Renāram Uščinam bijušas līdz šim nozīmīgākās sacensības.

2026. gada Eiropas čempionāta finālturnīrs paredzēts Dānijā, Zviedrijā un Norvēģijā. Latvijai janvārī, divu spēļu summā ar -1 (60:61) zaudējot Luksemburgas valstsvienībai, neizdevās iekļūt kvalifikācijas pamatturnīra kārtā.