“Handball Whistle” tiesnešiem aizvadīts seminārs un vēl viens jaunatnes turnīrs

08.05.2024 11:04

No 3. līdz 5. maijam ERASMUS+ tiesnešu apmācību programmas “Handball Whistle” dalībnieki no Latvijas un Lietuvas devās pieredzē Baltijas jūras valstu U17 čempionu kausa izcīņas turnīrā Rīgā starp Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas meiteņu un zēnu čempionvienībām. 

Šajā apmācību posmā piedalījās trīs tiesnešu pāri no Latvijas, Ņikita Goļikovs un Ēriks Kozlovs, Roberts Ozoliņš un Hugo Muižnieks, Dāvis un Ritvars Bērziņi, un viens pāris no Lietuvas, Jonas Virkutis un Karolis Lukoševičius. Savukārt apmācību procesu uzraudzīja un ar dalībniekiem pieredzē dalījās lektori Zigmārs Sondors, Edmunds Bogdanovs, Viktorija Alpaidze un Ilmārs Kazinieks

Par savu pieredzi šajā apmācību posmā stāsta “Handball Whistle” dalībnieks Ritvars Bērziņš: “Man ļoti patika šis turnīrs. Tā tiešām ir vērtīga pieredze, jo bija atbraukušas labas komandas, kas padara spēles interesantas un tajā pašā laikā arī paceļ ekspektāciju latiņu. Šoreiz daudz vairāk piedomāju pie stājas, ķermeņa valodas un balss lietošanas laukumā, lai laicīgi spētu nokomunicēt vajadzīgo ar spēlētājiem. Nestandarta situācijas negadījās un, manuprāt, tiku labi ar visu galā.”

Ritvars aicina arī citus izmēģināt sevi tiesneša amatā: “Es noteikti ieteiktu pamēģināt visiem, kas grib kaut vai pamēģināt būt par tiesnesi, jo arī atziņa “tomēr nav mans” ir derīga. Šis projekts ir tā vieta, kur to darīt, atrodoties pieredzējušu tiesnešu uzraudzībā.”

Turnīra pirmajā dienā dalībnieki tikās seminārā, kurā tika apskatītas tēmas par neverbālās komunikācijas un ķermeņa valodas nozīmi tiesneša darbā, sagatavošanās posmiem un procesiem pirms spēlēm, kā saglabāt un trenēt koncentrēšanās spēju, kā arī tika aplūkoti citi tiesneša ikdienā un laukumā nozīmīgi aspekti. 

“No Zigmāra Sondora stāstītā uzzināju kā pareizi sagatavoties spēlei, jo tāpat kā spēlētājiem arī tiesnešiem ir ļoti svarīgs sagatavošanās posms. Lektors minēja, ka 99%, ja ne pat visos 100%, tiesneša sniegumu ietekmē sagatavošanās spēlei. Arī uzzināju kā labāk cīnīties ar stresu un kā trenēt savu fokusēšanas spēju,” par uzzināto stāsta “Handball Whistle” dalībnieks Roberts Ozoliņš.

Nereti laukumā gadās dažādas nestandarta situācijas, kuras tiesnesim ir pienākums atrisināt, pieņemot pareizo lēmumu. Arī šoreiz Robertam Ozoliņam nācās lūgt pieredzējušā lektoru padomu kādā jautājumā: “Otrajā turnīra dienā, kad tiesājām igauņu un latviešu meiteņu spēli, igauņu treneris vairākkārt aizrādīja, ka nepieciešams pārbaudīt divu Jēkabpils komandas meiteņu nagus, jo tie pēc garuma neatbilstot Eiropas federācijas standartiem. Izskatījām šo situāciju kopā ar delagātu un lūdzām meitenēm nagus aplīmēt ar leikoplastu.”

Katras turnīra dienas noslēgumā jaunie talanti kopā ar mentoriem pārrunāja, analizēja un izvērtēja katra dalībnieka individuālo sniegumu laukumā.

“Handbola svilpe” ir Latvijas Handbola federācijas un Lietuvas handbola tiesnešu asociācijas kopprojekts, kas tapis ar Erasmus+ finansējumu. Tā mērķis ir popularizēt tiesnešu profesiju, piesaistīt jaunos talantus un piedāvāt inovatīvu treniņu programmu jaunajiem tiesnešiem. Vairāk par projektu uzzini ŠEIT.

Foto: Dace Eihvalde / Latvijas Handbola federācija